Ak Portföy Sağlık Sektörü Yabancı Hisse Senedi Fonu – AFS nedir? Nereden alınır?

Ak Portföy Sağlık Sektörü Yabancı Hisse Senedi Fonu, sağlık sektöründe ürün ve hizmet geliştiricisi konumunda olan yurtdışı 20 şirketin hisse senetlerine yaklaşık olarak eşit ağırlıkla yatırım yapan hisse senedi kategorisinde bir yatırım fonudur. Fonun TEFAS kodu AFS’dir ve Akbank mobil şube ve TEFAS altyapısı ile bütün Türk bankalarının mobil şubelerinden alım satımı yapılabilir.

Hisse senedi fonları, yatırım fon türlerinin alt kategorilerinden birisidir ve portföylerinde devamlı olarak en az %80 hisse senedi tutan fonları kapsar. Hisse senedi yatırım fonlarının risk değerleri 6-7 seviyesindedir, fonun yüksek risk profilinde olduğu gösterir. Yüksek risk profiline uygun yatırımcılar için uzun dönemde değerlendirilmesi gereken fon türlerindendir.

Ak Portföy Sağlık Sektörü Yabancı Hisse Senedi Fonu, aşı teknolojileri, ilaç tedavisi, biyoteknoloji, genetik ve sağlık elektroniği gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere kolay yatırım yapmanızı sağlar. Bu hisse senetlerine bireysel olarak yatırım yapmak oldukça masraflı ve zahmetli bir iştir, buna karşın AFS, kendi bankanızdan tek bir bir işlemle sağlık sektörünün önde gelen şirketlerine yatırım kolaylığı sunar.

Fonun yatırım yaptığı şirketler: Incyte Corp, Merck & Co Inc, Grifols SA, Eli Lilly & Co, AstraZeneca PLC, Moderna Inc, Roche Holding AG, Centene Corp, Zimmer Biomet Holdings Inc, Elanco Animal Health Inc, Teladoc Health Inc, Medtronic PLC, Novartis AG, Pfizer Inc, DexCom Inc, Regeneron Pharmaceuticals Inc, Vertex Pharmaceuticals Inc, Horizon Therapeutics Plc, Boston Scientific Corp, Fresenius SE & Co KGaA, Elanco Animal Health, Medtronic, Grifols, Incyte, Merck, Teladoc olarak Ak Portföy fon bilgilendirme sayfasında listelenmiştir.

Fon içeriğindeki hisselerin yurtdışı borsalarda işlem görmesinden dolayı fon fiyatının değişimleri özellikle Nasdaq endeksi ve USDTRY kuruna bağlıdır. Endeskler, Dolar Endeksi DXY ve USDTRY kurundaki aşağı ve yukarı yönlü hareketler fon fiyatında hızlı değişimler olmasına yol açar, bu sebeple yüksek risk kategorisindedir.

AFS fon alış valörü T+1 ve satış valörü T+3’dür ve işlem saatleri iş günlerinde 09:00-17:45 arasındadır. Bu saatler arasında alım emri verdiğinizde yatırım fonu hesabınıza ertesi gün Tefas sitesinde yayınlanan fon fiyatından geçer, satış emri verdiğinizde ise 3 gün sonraki Tefas fon fiyatından satılarak bakiye bankanızdaki vadesiz hesabınıza aktarılır. Alım/satım emri verdiğiniz T gününden sonraki piyasadaki hareketler fon fiyatına etki eder ve bu sebeple risk sevmeyen yatırım profilindeki kişilere uygun değildir.