Alibaba 11.11’de 25 Milyar doların üzerinde satış yaptı

Çılgın CEO Jack Ma ile tanıdığımız Alibaba Group, geçtiğimiz 11 Kasım 2017 Cumartesi günü 11.11 Singles Day kapsamında geçtiğimiz yıl kendisine ait olarak rekoru kırarark 25 Milyar doların üzerinde satış yaptı. Yapılan satışlar ülkemizde popüler olan www.aliexpress.com ve sadece Çin pazarına satışa yapan www.taobao.com ve www.tmall.com web siteleri üzerinden tamamen online olarak gerçekleşti.

1 Milyar doları ilk üç dakika içinde geçtiği söylenen ve  geçen yıl 17 Milyar dolar olan bu rakamı bu sene daha ilk 12 saat içinde doldurduğu söylenirken yapılan bu satış ile Amerika’da benzeri özel gün satışlarını katlayarak kıyaslamaya bile girmeyeceğini gösterdi ki geçen sene Black Friday gününde 3 Milyar dolar ve Cyber Monday gününde 3.5 Milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Aliexpress ve Tmall aslında Alibaba Group tarafından işletilen ve Çin’de bulunan tedarikçilerin site üzerinde mağaza açarak satış yapmalarını sağlayan bir platform, ülkemizde de çok popüler olan Aliexpress üzerinden Çin’den gönderilen paket Türkiye’de kapınıza gelen bedava kargo avantajıyla geliyor ve müşterinin güvenli alışveriş yapabilmesini sağlayan sipariş sistemi sayesinde eskisine göre çok fazla kişi tarafından tercih ediliyor.

Alibaba tarafından yapılan satışların %90’ının mobil telefonlar üzerinden gerçekleştiği açıklandı, aklımızın almakta zorlandığı bazı diğer istatistiklerde aşağıdaki şekilde:

  • Tamamlanan sipariş adedi 812 milyon oldu.
  • Alibaba Cloud üzerinde bulunan teknoloji altyapısından aynı anda geçen sipariş adedi en yoğun anda anlık 325,000 adet olarak gerçekleşti.
  • Alipay ödeme sistemi üzerinden 1,5 milyar adet işlem geçti.
  • 140,000 marka Tmall’da 15 milyon adet ürün listeledi.
  • 167 Mağaza 15 milyon dolar üzerinde satış yaptı.
  • 17 Mağaza 75 milyon dolar üzerinde satış yaptı.
  • 6 Mağaza 1 milyar dolar üzerinde satış yaptı.

11.11 Singles Day gibi bir kaç yıl öncesine kadar hiç duymadığımız bir gün kavramını yoktan var eden ve akılalmaz rakamlarda satış yapmayı beceren Alibaba açıkçası içinde bulunduğumuz ticari pazarda konuşulan rakamların komik ve tartışılan konuların anlamsızlaşmasına neden oluyor.

Rakamlar arasında ortaya çıkan en önemli metrik olan mobil kullanımı, kullanıcılarının her türlü etkileşime daha fazla açık olmalarından dolayı çok önemli, buna Aliexpress’in adeta bağımlılık yaratan mobil uygulaması çok iyi bir örnek, bu uygulamayı da farklı bir yazımızda tanıtacağız.