Bitcoin neden düşüyor? Bitcoin ve diğer kripto paralar düşmeye devam edecek mi?

Aralık 2017 itibariyle rekor büyüklüğe ulaşan bitcoin ardarda kırdığı tavan fiyatlardan sonra düşüş trendine girdi ve 13,000-13500 aralığında gezinmeye başladı. 2017 yılının son haftalarında 19,700 USD seviyesine kadar çıkan bitcoin fiyatı bu tarihten sonra düşüş trendine girerek yatırımcılarının kafasında soru işaretleri oluşturmaya başladı, çok oynak bir piyasa olduğunu göz ardı etmememiz gereken kripto para pazarında bu tür sert hareketler normal olsa da düşüşün arkasında farklı bazı sebepler de bulunuyor.

Öncelikle bitcoin ve üzerinde çalıştığı blockchain altyapısı yoğun bir teknolojik yatırım da gerektiriyor ki bu teknolojinin gereksinimi olan mining işlemlerinin %80’nin yapıldığı Çin’de yakın dönemde hükümet tarafından yasaklanacağı konusunda haberler dolaşıyor. Bitcoin Mining yapılmadan Bitcoin transferleri gerçekleşemeceğinden  fiyatının düşmesinde önemli etkenlerden biri olan bu haberler yatırımcılar tarafından takip ediliyor.

[wpsm_ads1]

Bitcoin fiyatlarında aşağı düşüşün bir sebebi de geçen hafta Güney Kore hükümeti tarafından yapılan bitcoin ve etherium alım satımlarının yasaklanacağına dair haberler, dünya çağında yapılan bitcoin alım satımlarının büyük bölümünün gerçekleştiği Güney Kore bu şekilde bir yasal düzenleme yapılırsa bitcoin ticaretinin büyük ölçüde sekteye uğrayacağı düşünülüyor.

Bu ve benzeri haberler ile oldukça oynak duruma gelen bitcoin fiyatlarını saat başı güncellenen bu yazımızda takip edebilirsiniz.