BKM Express neden kapatıldı?

21 Haziran Cuma akşamı online alışveriş yapanlar tarafından en çok kullanılan dijital cüzdan BKM Express’in katılmasına ilişkin karar Rekabet Kurumu tarafından açıklandı.

BKM yani Bankalararası Kart Merkezi tarafından henüz resmi olarak bu konuda yapılan bir açıklama bulunmuyor, 2012 yılından beri hızla büyüyen BKM Express dijital cüzdanın aniden kapatılma kararı tüketiciler tarafından net olarak anlaşılamadı, kapatılma kararının tam da BKM Express’in 7. kuruluş yılına denk gelmesi de ayrı bir tesadüf oldu.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye’de bütün bankaların kredi kartı ve banka kartları takas işlemlerinin gerçekleştiği ortak alt yapıyı yöneten kurum, basit olarak müşteri olduğunuz Banka’dan farklı bir POS cihazından kredi kartı ile yaptığınız ödemeler ve banka kartları ile ATM’lerden yapılan para çekimlerinin hepsi BKM tarafından yönetiliyor.

BKM Express dijital cüzdanı BKM tarafından teknolojik altyapısı geliştirilerek online ödemeler için yeni bir altyapı oluşturdu, kart sahibi tüketiciler çok kolay bir şekilde kredi kartının ilk 6 ve son 4 hanesi ile birlikte TC kimlik numalarını da kullanarak müşteri oldukları bankada kayıtlı cep telefonlarına gelen bir SMS şifresi ile ekleyebiliyorken  piyasadaki diğer dijital cüzdanlarda kart ekleme işlemi, küçük tutarlı bir işlem ve 3dsecure şifresi girilmesini gerçekleştirilebilmektedir. Bütün bankaların üye olduğu merkezi bir yapı olan BKM’ye ait olmasından dolayı kısa sürede Türkiye’deki hemen hemen bütün bankalar BKM Express üyesi oldular ve dijital cüzdan aktif kullanıcı sayıları ve işlem hacmi çok hızlı bir şekilde büyüdü. Online işlemler ile başlayan BKM Express daha sonra Migros, Bitaksi gibi yüzyüze işlem gerçekleşen noktalarda da kullanılmaya başlandı.

Kararın arkasındaki gerekçeleri anlayabilmek için en doğru açıklama hukukçular tarafından gelecek olsa da yaptığımız araştırmada Rekabet Kurumu’nun bu kararı almasındaki gerekçe ile ilgili vardığımız sonuç, BKM Express’in piyasaya diğer dijital cüzdanların girebilmesini engelleyecek kadar büyümesi ve elindeki imkanların piyasada diğer oyuncuların aynı koşullarda rekabet edebilmesine imkan tanımaması şeklinde oldu.

Kapatılma kararının 21.06 Cuma akşamı gündeme düşmesi sebebi ile hafta başlangıcından itibaren taraflardan konu ile ilgili detaylı açıklamaların gelmesini bekliyoruz.