Ing Bank ParaMara’yı yeniledi (Hala Kullanan Kaldıysa)

Temmuz ayının ilk haftası (5 Temmuz akşamı) Ing Bank bir zamanların dikkat çeken özellikler taşıyan mobil cüzdan uygulaması ParaMara alt yapısını yeniledi.

ParaMara 5 Temmuz’da güncellendi

Hem sistemsel hem de uygulama güncellemesi gerektiren bu yenileme ile, ParaMara kullanıcıları artık uygulama üzerinden sanal bir ön ödemeli kart olan ParaMara Card yaratıp bu karta para yükleyebilecekler. Güncelleme ile uygulama üzerinden ininal kartlar arası para transferi ve sanal ininal ön ödemeli kart yaratma işlemleri kaldırılmış da oluyor.

Bu arada Ocak ayından beri beklediğim 1 yıldan uzun süredir kullanılan ininal kartlar için yıllık yükleme limiti 5000 tl’yi düzenleyecek uygulama yine yapılmamış. Sürpriz olmadı aksi olsaydı beni şaşırtmış olacaktı. Bu yüzden ParaMara benim gözümde Ing Bank’ın güzel ama kimsesiz (veya sahipsiz) uygulaması algısını koruyor. Merak edenler için belirtmek isterim yukarıda bahsettiğim 5000 TL lik yıllık limit artık kalmadı. MASAK’ın 18.03.2016 tarihli Tebliğine göre (Sıra No:5) ön ödemeli kartlarda yıllık 5000 TL lik limit yerini aylık 750 TL lik limite bıraktı.
Yani teorik olarak Ing Bank’ın ParaMara uygulamasında Masak tebliği ile bir yılı aşkın süredir uyum eksikliği mevcut.

Yıllık yükleme limiti güncellemesi hala yok

ParaMara nın işlem setinde eksilen özellikler sözleşmesel nedenlerden mi yoksa düşük kullanım oranlarından mı tahmin etmek zor. İninal Card’ın vasatın altında bir kullanıcı arayüzüne sahip mobil uygulaması bu kullanıcı sayısı olarak işlem seti olarak maliyet dez avantajına rağmen ParaMara’yı yakalamış durumda. Bunun en büyük sebebi ParaMara’nın erozyona uğrayan kullanıcı deneyimine kayıtsız kalmayı tercih etmesi olabilir. Özellikle kredi kartı veya banka kartı ile yükleme yapma özelliği ATM’de bankada sıra bekleme ye göre önemli avantaj sağlıyor . Yanlış anlamayın İninalın kendi uygulamasından işlem frekans ve tutarlarının bağlı olarak bu maliyetleri makul seviyelerde tutabilmek mümkün olunca ParaMara kullanmaya devam etmek sebep bulmak gerçekten zor oluyor.

Yenilenen ParaMara ortalamanın altında bir mobil cüzdan deneyimi ile fiziksel olarak var olmayan bir ön ödemeli kart kullanımını (mobil şube ve sanal kart kullanmak daha mantıklı pratik olabilir) tercih edenler için bir alternatif olarak hala uygulama mağazalarında.