iPhone X ile Dijital Bankacılıkta neler yapılabilir?

Yeni iPhone X modeli ile sadece büyük ekran ve hızlı işlemci değil, dijital bankacılık uygulamalarında da kullanılabilecek pek çok yeni özellik geliyor. Bu yazımızda bu özelliklerin detaylarına ve hangi alanlarda kullanılabileceği konularına değinmeye çalışacağız.

Biometrik kimlik belirleme

2013 yılında iPhone yeni modeline TouchID ile telefon kilidini açma ve şifre yerine kullanabilme özelliğini getirdiğinde bütün mobil bankacılık uygulamaları şifre yerine kullanabilme özelliğini getirdiler fakat BDDK tarafından Türkiye’de bankaların bu özelliği kullanması yasaklandı ve uygulamadan kaldırıldı. Yasaklamanın sebebi TocuhID ile kullanılan parmak izinin cihaz üzerinde tutularak doğrulama yapılması ve banka sistemlerinin bu doğrulama sırasında devre dışı bırakılması idi, ilgili BDDK tebliğine uygun olmadığından bankalara yapılan bildirim ile finansal işlem yapılan bütün mobil uygulamalardan kaldırıldı.

Apple biometrik kimlik belirlemede bir adım ileri giderek FaceID’yi getirdi. FaceID cihazın ön kamerasını kullanarak, vektörel biçimlendirme ile yüzünüzü bütün açılardan tarayarak üç boyutlu modelini çıkarıyor ve kullanıcı telefonuna baktığında kimliğinin belirlenmesini ve telefonu açabilmesini sağlıyor. TouchID’de olduğu gibi iPhone üzerinde şifreli işlemler için FaceID kullanılabilecek.

Halihazırda bazı Android cihazlarda da kullanılmakta olan FaceID; parmak izi ile doğrulamaya göre daha güvenli olarak lanse ediliyor, farklı bir kişinin yüzü ile doğrulama ihtimalinin milyonda bir olarak belirtildiği FaceID ile kimlik doğrulamasının Türkiye’deki regülasyonlar ile mobil bankacılık uygulamalarına ne kadar adapte edilebileceğini yakın zamanda izlemeye başlayacağız.

[wpsm_ads1]

Arttırılmış Gerçeklik

Kullanıcıyı farklı bir mekana taşıyan sanal gerçeklik uygulamalarından farklı olarak arttırılmış gerçeklik kullanıcının bulunduğu ortamın üzerine yeni bir katman ekleyerek daha fazla bilgiye ulaşmasını sağlıyor. Arttırılmış gerçeklik  ile cihazın kamerasıyla içinde bulunduğu ortamında görüntüsü alınarak farklı bilgiler cihazın ekranında gösterilebilecek, karşısındaki duvarın üzerinde sanal bankacılık uygulaması gibi.

Halihazırda Microsoft Hololens, Google Glass gibi cihazlar ve çok fazla miktarda bilgisayar programlama gerektiren bu tür uygulamalar Apple’ın yeni hamlesi ile çok geniş kitlelere ulaşmaya başlayacak. Bankacılık uygulamalarında ilk görmeye başlayacağımız örnekler muhtemelen konut kredisi için bulunduğunuz bölgede uygun emlak bilgileri, cebinizdeki kredi kartı ile AVMlerde yakalayabileceğiniz kampanyalar ve daha hayal bile etmediğimiz farklı uygulamalar olacaktır.

 

[wpsm_ads1]

QR kod okuyucu

iPhone X modeli ile daha önceki modellerde QR kodlarını okuyabilmek için ihtiyacınız olan uygulamalara gerek kalmadan cihaz üzerinde bulunan okuyucuyu kullanabileceksiniz. NFC ile ödeme yöntemleri dışında pek çok dijital cüzdan uygulaması tarafından QR kod ile ödemenin uzun bir zaman daha devam edeceğini düşünürsek cihaz üzerinde bulunan QR kod okuyucu da bu uygulamaların yaygın kullanılmasına destek olacaktır.

[wpsm_ads1]

 

Mobil bankacılık uygulamalarında yeni geliştirmeleri etkileyecek olan bu özelliklerin dışında iPhone X ile daha büyük ekran, finansal bilgilerin için daha fazla alan ile kullanıcı deneyiminde farklılıklar ve yüksek çözünürlük ile daha iyi tasarım gibi pek çok yenilik geleceğini tahmin ettiğimiz sektördeki gelişmeleri farklı yazılarımızda ele almaya devam edeceğiz.