İstanbul Ulaşım A.Ş. 2016 yılında mobil ödemeyi başlatabilir

İstanbul’da hemen hemen bütün toplu taşıma araçlarında İstanbul Kart kullanımının 2016  yılından itibaren temassız ödeme özelliği bulunan mobil cihazlar üzerinde de kullanılması konusunda bir süredir çalışmalar sürdürülüyor.

Karaköy Tünel girişindeki bir turnikede yürütülen test çalışmalarının gelecek sene içinde İstanbul Kart sahipleri tarafından da kullanılabileceği konusunda bazı haberler çıkmaya başladı.

2015-08-08 18.09.45

Test turnikesi ekranında ödeme için kullanıldığı görünün telefon cihazı iPhone olarak görünse de, Apple Pay henüz Türkiye’ye gelmediğinden iPhone telefonlar ile henüz temassız ödeme yapılamıyor.

Android telefonlarda 4.4 versiyon üzerindeki cihazlarda çalışan temassız ödemeler kısıtlı bir kullanım alanı yaratsa da piyasadaki android telefonların sayısından dolayı geniş bir kullanım potansiyeline sahip.

Bugüne kadar 19 milyon adet dağıtılan İstanbul Kart’ın kullanıcı sayısından dolayı IETT’nin mobil ödemeyi açması halinde herkes tarafından kullanılmak isteneceğini tahmin ediyoruz.

İstanbul Kart’ın temassız ödeme ile kullanımı kadar karta para yükleme de çok önemli bir detay, bankaların ödeme aracılığına girmesi temassız ödemenin yaygınlaşması için çok önemki bir detay olacaktır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *