Paycell’de QR Koduyla (Karekod) ile ödeme nasıl yapılır?

Turkcell’in  ön ödemeli kart ve elektronik para  platformu Paycell, Burger King restoran zincirleriyle dijital ödeme alanında bir iş birliğine imza attı.

Bu işbirliği ile Paycell kullanıcıları paycell uygulaması üzerinden Karekod (QR tabanlı ödeme)  yöntemini kullanarak Burger King restoranlarında hızlı ve güvenli ödeme yapabilecek.

Paycell ile karekod ödeme nasıl yapılır?

Burger King restoranlarında dilediğiniz siparişi verdikten sonra kasadaki görevliye ödemeyi Paycell karekod ile yapacağınız belirtin.   Paycell uygulamasında ‘QR İşlemleri’ sekmesini açtıktan sonra uygulamada görüntülediğiniz QR kodunu (kare kod) Paycell QR okuyucu cihazına okutmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken Ödeme ekranında karşınıza çıkan tutarı nereye yansıtacağınızı seçmek. Tutarı faturanıza yansıtabilir veya uygulama üzerinde kayıtlı kartınızla ödemeyi seçebilirsiniz.  İşlem tutarını onayladıktan sonra ekranınızda  ödeme onaylandığında işlemin gerçekleştiğine dair ekranda bir bilgi belirecek ve sipariş işlemi tamamlanıyor. 

Paycell QR işlemleri güvenli mi? Paycell Değerlendirme 

Doğrusunu söylemek gerekirse Paycell kullanmayı 2020 başında  bıraktım. Benim değerlendirmem biraz taraflı gelebilir. Paycell kullanmayı bırakma nedenlerime gelirsek; 

Paycell alternatiflerine göre daha yüksek maliyetleri olan bir ödeme platformu. Neredeyse her işlem için bir maliyet tanımlanmış. Aylık 300TL üzerinde harcama yapmanız durumunda 1TL’lik kart kullanım ücretini iade alabiliyorsunuz.

Hesaba/ Kartlara kredi kartı ile yükleme yapma seçeneğini kaldırdılar.

EFT, Havale ile ödeme alternatiflerinde çoğunlukla sorun yaşadım takip eden iş gününde paralar hesaba iade edildi. 

Yapılan harcamalar neticesinde kazanılan puanların kullanımını karmaşık bir hale getirdiler. 

Uygulama üzerinden yapılan ödemelerde ve kampanyalarda Turkcell abonelerini öncelikli olarak faturaya yansıtmaya tercihine yönlendirmeye çalıştığı hissiyatı uyandırdı bende.  

Paycell QR işlemleri özelinde değerlendirmeK gerekirse; güvenlik konusunda endişelenmeye gerek olmadığını söyleyebilirim.  Ödeme yaparken pratikte aksaklık yaşanır mı evet kuvvetle muhtemel.  Burgerking’lerde posların lokasyonuna bağlı olarak ne kadar pratik ve tercih edilen bir ödeme yöntemi olacağını kullanıcılar yaşayarak görecek. Uygulamayı bir iade kampanyası ile desteklenmezse çok fazla kullanım olacağını tahmin etmiyorum. 

Paycell platformunu deneyimlemek isteyenler, uygulamasını telefonunuza iOS (iPhone) cihazlar için buradan ve Android cihazlar için buradan indirerek yükleyip kısa bir üyelik sürecinden geçtikten sonra kulllanmaya başlayabilirsiniz.