Türkiye’de finansal işlemlerde ilk açık API ininal’dan geldi

Uzun yıllardır ön ödemeli kart pazarında bulunan ininal yeni bir atakla API platformunu devreye aldı ve artık kendi başına bir finansal platform olma yolunda yerini sağlamlaştırmaya başladı. Türkiye’de pek çok bankanın gündeminde sadece konuşulmaktan öteye gidemeyen API platformlarının özel şirketler tarafından çok daha hızlı bir şekilde  uygulamaya alındığını görmeye başladık, bu konuda bankaların artık laf üretmek yerine ortaya somut bir ürün çıkarmalarının zamanı geldi ve çoktan geçti bile, ama pazar kaptırma kaygıları her zaman teknolojik yatırımların önüne geçiyor. Geçtiğimiz yıl Akbank tarafından çıkarılan API içeriğinde sadece sorgulama işlemleri bulunması yüzünden finansal işlemler API’si olarak değerlendirmiyoruz.

API nedir?

Programlama literatüründe API terimi “uygulama programlama arayüzü”ne karşılık gelir , yazılım uygulamaları yaratmak için uygulanan protokoller ve kullanılan araçlar bütünüdür. API bir yazılımın işleyişi, girdileri, çıktıları ve altında yatan türleri açısından bunu ifade eder. Bir API kendi uygulamalarından bağımsız olan işlevsellikleri tanımlar. İyi bir API programın bütün temel özelliklerini (building blocks) sağlayarak program geliştirmeyi kolay hale getirir. Sonrasında da programcılar blokları bir araya getirir, daha basit bir şekilde anlatmaya çalışırsak API‘lar yani uygulama programlama arayüzleri iki ayrı yerde bulunan veritabanının/yazılımın sorunsuz ve hızlı bir şekilde konuşmasını sağlayan yapılar bütünüdür.

ininal API ile neler yapabilirim?

Ön ödemeli kartlar temel olarak daha önce hiç Kredi Kayıt Bürosu skoru bulunmayan, 18 yaş altı veya harcamalarını karta yüklediği miktarla sınırlı tutmak isteyenlerin tercih ettiği bir kredi kartı olup  farklı kullanım alanları olarak da çocuğunuza veya evinizdeki bakıcıya vererek harçlık, alışveriş yapma v.b. ihtiyaçlar için bakiye yükleyebileceğiniz bir kart türüdür.  Kendi web sitesinden yapılan kart yükleme işlemlerinin yanında daha önce  ING Bank’ın cüzdan ürünü Paramara ile de bir işbirliği yapan ve yakın zamanda bunu da sonlandıran ininal artık kendi teknoloji platformunu devreye almış oldu.

İninal API platformunda hesap oluşturma, debit MasterCard oluşturma, bakiye yüklemesi, para transferi, toplu ödeme yapmak gibi işlemleri yapabiliyorsunuz, bu konuda teknik dokümantasyona developer.ininal.com adresinden ulaşabilirsiniz. Başlangıçta kısıtlı olan işlem setinin yakın zamanda hesaba para gönderme, fatura ödeme v.b. diğer finansal işlemler ile de zenginleşeceğini tahmin ediyoruz.

Avrupa’da gündemde olan ve yakın gelecekte bankaların finansal işlemler üzerindeki hegamonyasını bitirebilecek olan PSD2 platformu gibi yeni teknolojik platformların hızla gelişiyor olması da  ininal gibi şirketlerin yaptığı bu tür hamlelerin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.