WeChat Pay Türkiye’ye ICBC ile geldi

Dünyada en çok kullanılan QR kodlu mobil ödeme yöntemlerinden biri olan WeChat Pay ödeme altyapısı Türkiye’de ilk defa ICBC Türkiye ile Istanbul Havalimanında kullanılmaya başlandı.

Çin’de 2020 yılı itibariyle aylık 1.1 milyar kullanıcı sayısı ile en çok kullanılan WeChat uygulaması içine entegre olan WeChat Pay, QR kod ile kolay ödeme sebebiyle Çinli kullanıcılar tarafından en çok kullanılan ödeme yöntemi olarak tercih ediliyor.

ICBC Türkiye tarafından geçen hafta yapılan lansman ile İstanbul Havalimanında kullanılmaya başlanan WeChat Pay‘in, kısa zamanda özellikle Çinli turistlerin çok ziyaret ettiği Nevşehir ve Kapadokya gibi bölgelerdeki işyerlerinde tercih edilen bir ödeme aracı olacağını tahmin ediyoruz. Covid-19 pandemi öncesi açıklanan rakamlara göre ülkemizi ziyaret eden Çinli turist sayısında her sene büyük artış yaşanmakta ve 1 milyon Çinli turistin gelmesi beklenmekteydi, umarız koşullar buna önümüzdeki yıllarda izin verecek bir duruma gelecektir.

ICBC Türkiye Genel Müdür Vekili Kadir Karakurum tarafından yapılan açıklamada hayata geçirilen projenin paydaşları Tencent, İGA ve Unifree olarak açıklanırken kısa sürede tüm Türkiye’deki ICBC Türkiye işyerlerinde de WeChat Pay kullanımına hazır oldukları belirtildi.

ICBC Türkiye POS’una sahip olan işletmeler POS cihazına ödenecek tutarı yazdıktan sonra WeChat Pay uygulamasının yüklü olduğu telefon ile POS üzerindeki karekodu okutarak ödemeyi hızlı bir şekilde alabilecek.

ICBC Türkiye üye işyerlerinde gerçekleşecek olan işlemlerde, Türk Lirası ile yapılan işlemlerin anlık olarak Çin Yuanına çevrilmesi ile WeChat Pay kullanıcıları ödeme yaptıkları döviz kurunu görebilecekler. Çinli kullanıcıların en çok alışık olduğu ödeme yöntemi olmasından dolayı özellikle turizm bölgelerindeki işletmelerin WeChat Pay kabul etmeye başlaması satışlarında pozitif etki yaratacaktır.