World Mobil Uygulaması nedir? World Mobil Uygulaması güvenli mi?

Yapı Kredi World Mobil (eski adıyla cüzdan) bankaların mobil cüzdan rekabetine yanıtı olarak dikkat çekiyor. İlk adı cüzdan olması sizi aldatmasın. Uygulamanın ilk amacı Yapı kredi bankacılık müşterisi olmayan kart sahiplerini world kart kampanyalarından haberdar etmek ve kampanyalara bu uygulama üzerinden katılmaya yönlendirmek idi.

Türkiye’de akıllı telefonlar ve mobil uygulama eko sistemi

Mobil uygulamalar geliştiren kişi veya firmalara uygulamaların kullanıcılarının davranışları açısından veri toplanması açısından önemli bir avantaj sunuyor.  Ama bunun gerçekten işe yarayabilmesi için, tüketiciler için reel bir fayda, avantaj sağlayacak işlemler sunması gerekiyor. Zira Türkiye’de cep telefonları içinde akıllı telefonların payı %70 lerin üzerinde olsa da ortalama cihaz kapasitesi 16 gb civarlarında. Ortalama bir akıllı telefon ile çekilen selfienin ortalama boyutunun 3 ila 5 mb arasında olduğunu düşünürseniz, daha yüksek çözünürlüklü resimler videoların hatıra değeri uygulamaların her zaman üzerine çıkıyor. Dolayısı ile telefonlarda yaşanan ilk yer probleminde silinenler, markalar tarafından geliştirilen kullanıcıya sürekli bir fayda sunmayan uygulamalar oluyor. Dolayısı ile bir uygulamanız olsun istiyorsanız bunun hedeflediğiniz kullanıcı için reel bir fayda sağlaması gerekiyor. Size değil.

İşte World Mobil’in eksik kaldığı nokta tam olarak burası. İşlem setine bakıldığında en önemli özelliği kampanya katılımlarını toplaması. Bu da kullanıcıdan çok yapı kredi’ye bir fayda sağlıyor. Tamam NFC destekleyen bir android akıllı telefonunuz varsa kredi kartınızı cüzdanınızdan çıkarmadan  temassız ödeme yapmanıza imkan veriyor. Bunu yapmak için gerekli olan güvenlik adımlarından geçmek için gereken süreyi cüzdandan kartı çıkarmak için gerekli süre ile kıyaslandığında faydayı sorgulamanıza sebep oluyor.

World mobil uygulaması üzerindeki kampanya görüntüleme ve katılımı dışındaki işlemlere baktığımda  (iOS cihazlar için) QR kodla ödeme ve Yapı kredi Opet işbirliği çerçevesinde Araçta Öde özelliği dikkat çekiyor. Eğer bir araç sahibiyseniz ve düzenli olarak yakıt alımını aynı araç içi yapıyorsunuz bir avantaj olabilir. Bunun yanı sıra artık o kadar sık kullanmasam da çok uzun zaman kullandığım yapı kredi sanal kredi kartı için  limit güncellemesinin de yapılabiliyor olması uygulamanın artılarından.

Uygulamanın eksilerine gelirsek, para transferi, fatura ödeme, ön ödemeli hatlara dakika yükleme en basit mobil cüzdan da bile olması gereken özellikler World Mobil uygulamasında yer almıyor. Bu nedenle bana göre, Yapı kredi world mobil sırf 6 ayda bir motorlu taşıt vergisinde ek bir adet taksit alabilmek için telefonunuzda taşımak isteyeceğiniz bir uygulama değil. Senede iki defa indir kullan sil yapabilirsiniz. 

Güvenlik açısından, sınırlı işlevini göz önünde bulundurduğumda haddinden oldukça  güvenli bir uygulama olduğunu söyleyebilirim. Ama kesinlikle bir Maximum Mobil değil.

World Mobil uygulamasını android uyumlu cihazlar için buradan; iOS uyumlu cihazlar için buradan indirebilirsiniz.