Yapı Kredi Göz-ID ile mobil bankacılık girişi güvenli mi?

Yapı Kredi Bankası tarafından geçtiğimiz ay basın lansmanı ile mobil bankacılık uygulaması girişinde yeni bir seçenek olarak Göz-ID ile giriş devreye alındı. Alıştığımız kullanıcı adı/şifre ve tek kullanımlık şifre kombinasyonuyla yaptığımız girişten farklı olarak Göz-ID ile sadece telefonunuzun ekranına bakarak giriş yapabiliyorsunuz.

Eğer Yapı Kredi müşterisi iseniz bu yeni hizmeti kullanmak için akıllı telefonunuzda mobil bankacılık uygulamasının yüklüenmiş olması gerekiyor. Mobil şubeye ilk girişinizi her zamanki gibi yaptıktan sonra “Ayarlar” menusünde Göz-ID aktivasyonunuzu yapabiliyorsunuz. Bu adıma girdikten sonra yaptıklarınız telefonunuza parmak izi tanımlamaktan çok farklı değil, mobil şube sizi yönlendirerek göz haritanızın çıkarılmasını sağlıyor.
[wpsm_minigallery ids=”92,93,94,95,96,97,98″ title=”Göz-ID Tanımlama” prettyphoto=”true”]
Göz-ID tanımınızı başarılı bir şekilde yaptıktan sonra bir sonraki girişinizde şifre giriş alanın yanında bulunan göz ikonuna tıklayıp telefonunuza bakarak giriş yapabiliyorsunuz, bunu kendimiz uygularken uygulamanın istediği şekilde telefona bakmaya çalışırken biraz zorlandığımızı söyleyebiliriz, ek olarak bu şekilde mobil şubeye giriş yapmak da garip hissettiriyor. Tamamen biyometrik olan bu uygulama ülkemizde ilk defa uygulanıyor. Güvenliği konusunda Yapı Kredi’nin kendi sitesinden aldığımız bilgi aşağıdaki şekilde;

Göz – ID yönteminde göz yapınızın özellikleri algılanarak, size özel bir anahtar yaratılır ve bu özel anahtar yapısı sayesinde Yapı Kredi Mobil’e girişlerinizde şifre girmenize gerek kalmadan sadece gözlerinizi tanıtarak giriş yapabilirsiniz. Göz yapınıza göre size özel oluşturulan anahtar bilgileriniz bankamızca saklanıyor olup, biyometrik bilgileriniz cihazınızda ya da bankamızda tutulmamaktadır.

Bahsedilen göz tanıma bilgilerinin bankada tutularak cihaz üzerinde saklanmaması BDDK Bilgi Sistemleri Tebliği kapsamında uygun olsa da “İnternet Bankacılığı” başlığı altında bulunan kimlik doğrulamasının en az iki bileşenden oluşması kuralına uymadığından ilerleyen dönemde bu uygulamanın ne kadar devam ettirebileceği konusunda da soru işaretleri oluşturuyor.

Standart mobil bankacılık uygulamalarının dışına çıkarak müşterilerine kolaylık sağlayan bu uygulama ve yenilikçi yaklaşımı için Yapı Kredi Bankasını tebrik ediyoruz.

Her yenilik destekçileri kadar yanında alışkanlıklardan vazgeçmek istemeyen direnci de getirir, mobilin hızlı yükselişi ile ilerleyen dönemde daha fazla yeniliği mobil bankacılık alanında göreceğimizi düşünüyoruz.