İşCep Taksitli Ek Hesap Nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

İşCep taksitli ek hesap aslında en yaygın adıyla bir KMH (Kredili Mevduat Hesabı) dır. İş Bankası müşterilerine Ek Hesap (Kredili Mevduat Hesabı) limitini  istedikleri  anda kullanabime,  geri ödeme sırasında 12 aya varan taksitlerle  ödeme imkanı sunuyor.

Diğer bir deyişle adınıza tahsis edilmiş kredili mevduat hesabınızı kullandıktan sonra geri ödemeleri 12 vade ile sınırlı olmak koşuluyla ihtiyaç kredisi gibi (ihtiyaç kredilerinde vade üst limiti 36 aydır) kullanma imkanınız var. Ürün bir  Üstelik Taksitli Ek Hesap (Taksitli Kredili Mevduat Hesabı) olduğundan ilk tahsisin ardından ihtiyaç kredisi başvurusundan farklı olarak  bir dosya masrafı, tahsis ücreti veya komisyon ödemesi olmaz

Taksitli ek hesap nasıl kullanılılır?

IsCep Krediler Ek Hesap

Taksitli ek hesap kullanabilmeniz için öncelikle İş Bankasından bir Ek Hesap sahibi olmanız gerekiyor. Eğer ek hesabınız yoksa buradan başvurabilirsiniz. Daha sonra ek hesap üzerinden yaptığınız harcamaları, Ek Hesap (KMH) limitinizden İşCep, İnternet Şubesi, Bankamatikler ve Telefon Şubesi’nden Taksitli Ek Hesap kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuzdan ; İşcep’e giriş yaptıktan sonra, Sol üst menüden, Krediler => Ek Hesap => Taksitli ek hesap adımlarını takip ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Taksitli ek hesap ne işe yarar? 

Taksitli ek hesabın en yakın kullanım alanı büyük tutarlı alışverişler (kombi, buzdolabı, TV vs)  veya özel okul taksitleri olabilir. Özel okul ödemelerinde erken ödeme indirimlerinden faydalanmak isteyenler ödemeyi Taksitli ek hesap üzerinden yaparak ödemeleri kmh limitlerini taksitlendirerek yapabilirler. 

Taksitli ek hesapta faiz ödenir mi ? 

Bir KMH olması nedeniyle, taksitli ek hesap üzerinden taksitlendirdiğiniz harcamalarınız için faiz ödemeniz gerekir. Faizden dolayı ek olarak kkdf (%15) ve bsmv (%5) maliyeti ödemeniz gerekir. 

1 Nisan 2020 tarihinden itibaren TCMB’ce bir daha değişiklik yapılana kadar kredi kartı (bireysel ve kurumsal) ve KMH (bireysel ve ticari) işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı TL için %1,25 olarak belirlenmiştir.  

Örnek vermek gerekirse 500 TL ‘lik bir taksitli ek hesap kullanımında 6 ay vade için  yaklaşık 21,88 TL faiz, 3,29TL KKDF, 1,09TL BSMV ödersiniz. Bu rakamlar kredi kullanım tarihi ve ödeme planında yer alan ödeme tarihlerine göre farklılık gösterebilir. 

Taksitli ek hesap kullanırken nelere dikkat etmeliyim? 

Taksitlii ek hesap geri ödemelerinde taksitlerinizi taksit tarihinde (Ek Hesap’ınızın faiz ödeme gününde) ödemeyi atlamamanız gerekiyor. Olası bir atlamada kredi notunuzda olumsuz etkiler yaşanabilir Bir aksilik yaşanmaması için; taksitli ek hesap ödeme planlarına; 

İşCep’ten=> Hesaplarım > Sözleşme ve Formlarım > Sözleşmelerim

İnternet Şubesi=> Hesaplarım > Sözleşme ve Formlar > Sözleşmelerim adımlarını takip ederek  ulaşılabiliyor.