Paycell Nedir? Paycell Kullanmak Güvenli mi?

Paycell, operatör bağımsız tüm cep telefonu müşterileri tarafından kullanılabilen Turkcell tarafından çıkarılan bir dijital cüzdan uygulamasıdır ve temel fonksiyonları arasında mobil ödeme, ön ödemeli kart ve dijital para kullanımı bulunmaktadır. Turkcell’in BDDK lisanslı bir ödeme kuruluşu olmasından dolayı yazımızın ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz mobil ödemeler için Paycell kullanılabilmektedir.

Paycell uygulamasını telefonunuza iOS (iPhone) cihazlar için buradan ve Android cihazlar için buradan indirerek yükleyip kısa bir üyelik işleminden geçtikten sonra kulllanmaya hazır hale getirebilirsiniz, eğer Turkcell müşterisi iseniz üyelik çok daha kolay tamamlanabilir.

Paycell nasıl kullanılabilir?

  • Tüm bankaların Visa, Mastercard, Amex logolu kredi kartlarından istediğinizi Paycell’e kaydederek telefonunuzu mobil ödemelerde ve Paycell ile ödeme kabul eden işyerlerinde kullanabilirsiniz. Yazımının yayınlandığı Nisan 2018 tarihinde Paycell’den Shell benzin istasyonlarında yakıt alımlarında aracınızdan inmeden ödeme kolaylığı bulunmaktadır.
  • Paycell Card oluşturarak dijital cüzdanınız içinde bir ön ödemeli kart yaratabilir ve bu kartınızı mobil ödeme kabul eden işyerlerinde kullanabilirsiniz, ön ödemeli kartınıza Paycell içerisinden banka kredi kartınız ile bakiye yükleyebilirsiniz. Turkcell müşterileri için ön ödemeli karta bakiye yüklemeleri Turkcell faturanıza yansıtılarak da yapılabilmektedir.
  • Turkcell faturalarınızı ve paket yükleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.
  • Turkcell mobil ödeme üyesi olan bir Turkcell müşterisiyseniz, cüzdan içinde saklanan dijital paranızı bu ödeme türünü kabul eden işyerlerinde kullanarak bakiyenin yeterli olmadığı durumda tutarın Turkcell faturanıza yansıtılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Anlaşmalaı kurum fatura ödemelerinizi kredi kartınız veya ön ödemeli kartınız ile Paycell cüzdanı içinden yapabilirsiniz.

[wpsm_ads1]

Paycell kullanmak güvenli midir?

Paycell kart verilerini PCI (Payment Card Industry) güvenlik standartlarında saklamaktadır. Bu güvenlik standartları Visa, Mastercard vb. önde gelen kart kuruluşları tarafından belirlenmekte olup Amazon, Hepsiburada gibi önde gelen e-ticaret sitelerinde de kredi kartınızı tekrarlanan alışverişleriniz için kaydettiğinizde aynı güvenlik standartları kullanılmadır.

Aynı zamanda Paycell üzerinde bazı ödeme türleri için sizin tarafınızdan belirlenen bir güvenlik şifresi de ödeme sırasında sorularak ekstra bir güvenlik adımı sağlanmaktadır.

Paycell kullanıcı memnuniyeti nasıl?

Nisan 2018 itibariyle iTunes’da 3.2, Google Play’de 3.0 puanı bulunan uygulamanın yorumlarını incelediğimizde  şikayetin yoğun olduğu konulardan birinin fatura ödemelerinde kurum çeşitliliğinin yetersizliği olduğu görülüyor. Fatura ödemelerinden her kurum için ayrı anlaşma yapılması gerektiğinden Paycell ekibi bu anlamaların tek tek yapılmasında sorunlar yaşıyor olabileceğini düşünüyoruz fakat kullanıcı gözünde bu uygulamanın yetersiz olarak görülmesine sebep olarak düşük puan verilmesine sebep oluyor.

Diğer bir düşük puan ve olumsuz yorumunda Turkcell müşterilerin yönelik Salla Kazan kampanyasından kaynakladığını görülüyor. Kazanılan dijital paranın kullanılabilmesi için Turkcell Mobil Ödeme  üyesi olunması gerektiğinden ve bu hizmetin her 6 ayda bir 3.99 tl ücreti bulunduğundan dolayı ücret kesilen Turkcell müşterilerinin hepsinden olumsuz yorum alındığından uygulama puanının oldukça aşağı düşmesine sebep olmuş.

Paycell kullanılır mı?

Dijital cüzdan uygulamaları artık ayrılmaz bir parçamız olan cep telefonlarımız sayesinden ödemelerde çok büyük bir kolaylık ama kullanım alışkanlıkları ve güvenlikle ilgili takıntılar sebebi ile hala büyük kullanıcı adetlerine ulaşılamıyor. Kullanıcı açısından dikkat edilmesi gereken noktalar güvenlik açısından uygulamanın BDDK ödeme lisanslı bir kuruluş tarafından çıkarılmış olması ve cüzdan içinde barındırılan fonksiyonların çeşitliliği olmalıdır.

Djital cüzdan uygulamaları mobil ödemenin yaygınlaştırılmaya çalışılması için sürekli olarak öne çıkarılıyor fakat dikkate edilmesi gereken bir nokta yapılan ödemelerde kesilen hizmet ücretleri ve komisyonların kullanıcıya açık ve net bir şekilde bildirilmesidir, aksi takdirde uygulamaya verilen kötü yorumlar ve sürekli olarak aktif kullanıcı kayıpları olarak dijital cüzdan geliştiricisine negatif etki ile geri dönmektedir.