Papara Platformu ve Kartları Yeniledi

Covid -19 salgının hayatımızı etkilediği şu günlerde Papara cephesinden haberler var. Papara uygulamasının son versiyonu ile güncellediyseniz siz de fark etmişsinizdir. Papara Uygulama arayüzü tamamen değişti. Üstelik değişiklikler sadece uygulama arayüzü ile sınırlı değil. Kart isimlerinden tutun para transfer maliyetlerine bir çok özellik değişti.

Papara Black Card nedir?

Daha önce uygulama üzerinden talep edilebilen ve  isme özel olarak basılıp önderilen  çipli parapara kartlar artık Papara Black Card olarak isimlendiriliyor. Daha önce de olduğu gibi bu kartlarda da kart ücreti, aylık ücret veya aidat söz konusu değil. ATM üzerinden para yatırabiliniyor. Temassız ödeme özelliği kullanabiliyorsunuz. 250.000 ₺ hesap limiti ve atm’den para çekme özelliği var. Üstelik  aylık 500 ₺ ‘ya kadar para çekme işlemleri ücretsiz.

Papara Lite kart Nedir?

Eskiden D&R gibi mağazalarlardan satın alabildiğinizi isimsiz anonim beyaz kartların adı Papara Lite kart olarak değişti. Papara Lite kartların black kartlardan farkı atm’den nakit çekme özelliğinin bulunmaması ve aylık işlem limitinin 50.000 ₺ ile sınırlı olması. Yenilenen lite kartlar da chipli ve temassız işlem özellliğine sahip

Papara Black, Papara Lite, artık hem çipli hem temassız özellikli

Papara Sanal kart ise uygulama üzerinden yaratabildiğin fiziksel olmayan kartlar. Lite kartlar ile aynı özelliklere sahip.

Papara Cashback özelliği nedir?

Bir ön ödemeli kart programından harcama motivasyonu sağlayacak iki seçenek akla gelir.  Bunlardan biri, kart ile yapılan harcamalardan belirlenen oranlarda puan kazanımı, ikincisi ise belirlenen üye işyeri veya sektörlerde yapılan harcamalardan nakit iade kazanmak. Ön ödemeli kartlar gibi nakit çekme özelliğinden ziyade harcama özelliğinin öne çıktığı kartlarda nakit iade puan kazanımından birkaç adım daha öne çıkıyor.  Daha önce aktif kampanyalarını beğendiğimi dile getirmiş olduğum papara da “Cashback” adı ile nakit iade özelliğini yenilenen uygulama ile öne çıkarmış.

Müzik (spotify), Video (youtube premium), sinema – dizi (netflix), Eczane harcamalarında %50 ye varan (tutar olarak aylık üst limit üye iş yerine göre değişiyor) oranlarda nakit iade kazanma imkanı sunuyor. Bunun yanı sıra Lidyana, İstegelsin ve Teknosa gibi belirli platformlardan yapılan alışverişlerde de farklı iade tutarları kazanmak mümkün. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.    

Bir elektronik para veya ön ödemeli kart platformunun olmazsa olmaz bir özellik de fatura ödeme imkanı. Yenilenen Papara ile bu imkan da gelmiş. Elektirik, doğalgaz, su, Turkcell hariç cep telefonu, televizyon ve internet hizmetlerine ait (superonline hariç) aboneliklerin faturalarını ödeyebiliyorsunuz.

Papara ile fatura ödeme imkanı

Özellikle içinde bulunduğumuz izolasyon ortamında otomatik ödeme talimatı vermediğiniz elektirik, su, doğalgaz, telefon internet gibi faturalı abonelikleriniz varsa bunları evden çıkmadan ödeme imkanı sağlaması açısından önemli bir avantaj sunuyor.

Yenilenen Papara Lite kartlar ile temassız işlem özelliğinin gelmesi de ek bir güzellik olarak karşımıza çıkıyor.

Bu arada Eczane harcamalarında 25₺’ye kadar cash back özelliğini birinci elden kullandım. Bu özelliğin özellikle mevcut durumda benim için ayrı bir memnuniyet sağladığını söylemem gerek. Internet tarayıcıları üzerinden işlem yapabilme, uygulama arayüzünde yapılan değişiklikler de şık ve farklı olmuş ama işlem setleri ve kampanyaların önüne geçmiyor.

Şu an için  Papara hesabına para transferi yapabilmek için en avantajlı yöntemin hala  bir banka hesabına sahip olma zorunluluğu olması bence platformun tek zayıf yönü.

PaPara iOS uygulamasını indirmek için buraya,  Android uygulamasını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.