BKM Express’in yeni “para iste” işlemi ile nasıl başkasından para isteyebilirim?

BKM Express uygulaması sürekli olarak güncellediği kampanyalar ve reklam çalışmaları ile kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor, uygulamanın son versiyonu ile yeni özellik olarak para iste fonsiyonu geçtiğimiz hafta içinde eklendi, uygulamanın güncel sürümünü iTunes ve Google Play üzerinden indirebiliyorsunuz.

Daha önce yayınladığımız para gönderme, ve kredi kartı ile güvenli ödeme işlemlerine eklenen para iste özelliği ile istediğiniz kişiye karekod veya link göndererek istediğiniz miktarı da belirterek para isteyebiliyorsunuz, gerekli şart her iki tarafında BKM Express kullanıcısı olması, işlemi anlatan kısa bir video’yu BKM Express‘in twitter hesabından aldık.

Para iste işleminde ilk seçenek olan karekod yönteminde aynı ortamda bulunduğunuz başka bir kullanıcıya oluşturduğunuz karekodu gösterip kendi cihazından okumasını sağlayarak işlemi tamamlayabiliyorsunuz, son dönemde bankaların da ATM’den para çekme için mobil uygulamalarında devreye almaya başladığı KareKod (QR CODE) ile para çekme özelliğinden dolayı bunun kullanıcılar arasında daha fazla bilinmeye başlayacağını tahmin ediyoruz.

Diğer yöntemde ise Türk halkının en çok sevdiği Whatsapp veya sms, e-posta kullanılarak karşı tarafa bir link gönderilmesi ve bu linke tıklanarak açılan BKM Express uygulaması üzerinden para transferi işleminin tamamlanması şeklinde gerçekleşiyor ki en  çok kullanılacak olan yöntemin Whatsapp ile gönderim olacağı tahmin edilebilir.

Yazıyı hazırlarken dikkati çeken bir nokta bu yeni özelliğin BKM Express resmi sitesinin görünür bir yerinde yer almaması oldu, siteyi incelediğimizde önceliğin kampanyalara verildiğini gördük, yardım bölümüne girildiğinde ise yeni eklenen para iste işleminin kısa bir açıklamasını bulabiliyorsunuz. Burada belirtildiği şekilde dikkat edilmesi gereken bir nokta ise para talebinize istinaden yapılacak para gönderme işlemlerinde banka tarafından göndericiye ücret yansıtılabiliyor, bununla ilgili uygulama her bankada farklı olabileceğinden gönderen tarafın ücretler konusunda bilgi alması faydalı olacaktır.

Uygulamaya yeni eklenen diğer işlemler

Yeni versiyon ile uygulamaya para iste yanında iki yeni özellik  daha eklenmiş bulunuyor, para gönder işleminde alıcının kart bilgilerini kayıt edilebiliyor, böylelikle tekrar gönderimde tekrar kart bilgilerini girmek zorunda kalmıyorsunuz.

Diğer yeni bir özellik de kamera ile kart ekleme fonksiyonu, kart eklerken ya da para gönderirken kart bilgilerinizi telefonunuza elle girmeye gerek duymadan telefonunuzun kamerası ile kart numaranızı okutarak bilgilerin otomatik olarak uygulamaya aktarılmasını sağlayabiliyorsunuz.