2017’nin ikinci çeyreğinden sonra Fintech yatırımları ikiye katlandı

KPMG tarafından yayınlanan 2017 ikinci çeyrek Fintech Raporu’na göre, satın alma işlemlerinin de etkisiyle fintech yatırımları yılın ilk çeyreğini ikiye katlayarak 8,4 milyar dolar büyüklüğüne ulaştı.

KPMG’nin ikinci çeyrek Fintech Raporu ile ilgili bilgi veren KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri ve Şirket Ortağı Sinem Cantürk, yükselen bir seyir izleyen sektördeki hareketleri anlattı:

Fintech yatırımları yılın ikinci üç aylık döneminde büyük bir atılım yaptı. Sonuçlar ABD ve Avrupa’daki yatırımcıların yeniden harekete geçtiğini gösteriyor. Şirketler, fintech alanında her geçen gün hacmi artan, önemli yatırımlar yapmaya başladı. Finans kuruluşlarının müşteri deneyimini dijitalleştirme, maliyet yönünden daha etkin hale gelme ve yeni gelir artış kaynakları bulma ihtiyacı düşünüldüğünde bu trendin azalmasına ihtimal yok. İşlemleri incelersek; Kuzey ve Güney Amerika’da tek işlem Toronto merkezli DH Corp’un ABD’den Vista Equity Partners tarafından satın alınması idi. Bu işlemin değeri 2017’nin ikinci çeyreğinde toplam fintech finansmanının iki katından daha fazlasınıoluşturdu ve 3,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu işlem, 2014’ten bu yana yabancı bir şirketin Kanadalı bir şirketi satın almak için ödediği en yüksek tutar. Bunun dışında da ABD ve Avrupa’da yoğun fintech yatırımları görüldü. Asya ise 760 milyon dolar yatırım oranıyla diğer bölgelerin önemli ölçüde gerisinde kaldı. Asya’da mega işlemlerin eksikliği, bölgeye yönelik yatırımları nispeten zayıflatabilir.

Rapordan çıkan bazı ana başlıklar

  • 2017’nin ikinci çeyreğinde toplam yatırım tutarı 8,4 milyar dolara yükseldi. Risk sermayesi finansmanı ise 227 işlemde 2,5 milyar dolar ile dünya genelinde sağlam bir seyir izlemeye devam etti.
  • Yıl ortasında risk sermayesi fintech işlem büyüklüğünün küresel medyanı, 12 milyon dolar olarak gerçekleşti. Nitekim son kademe işlemler, 2016’daki 18 milyon dolar seviyesinden büyük ölçüde geriledi.
  • Fintech alanına yönelik kurumsal risk sermayesi yatırımı 2015 yapılan toplam yatırıma yaklaştı. Fintech işlemlerine kurumsal ölçekte katılım hacmi arttı. 2016’da yüzde 17 olan katılım 2017’de yüzde 21’e çıktı.

Raporun detaylarını KPMG Türkiye’nin sitesinden okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *