2016’da en çok kullandığım Mobil Finansal Uygulamalar

Bankacılık işlemleri söz konusu olduğunda artık kabul ettiğim bir gerçek var. Bu da bankalar ile olan ilişkimin önemli bir kısmını akıllı telefonum üzerinden sürüyor olması. 2016 yılı boyunca yoğunluk sırasına göre işlem yaptığım bankaları azdan çoğa göre sıraladığımda şöyle bir liste ile karşılaşıyorum.

6 ) Ing Mobil : Açık ara en az kullandığım mobil bankacılık uygulaması, Kullanma motivasyonum tamamiyle e-Turuncu hesap hoşgeldin faizi ile ilgili. Uygulama sona erdiğinde nasıl kullanırım emin değilim. Ing Pegasus Plus kartım var çok sık olmasa da kullandığım ama onunla ilgili işlemler için ING Mobil uygulamasına ihtiyacım yok. İşlem seti açısın eksikleri benim banka’da hesabımı e-Turuncu hesap ile sınırlı tutmamdan kaynaklanıyor. Ben tercih etmesem de son iki ayda yönlendirdiğim iki kişi aktif olarak ING mobil uygulamasını kullanıyor ve tercih ediyor.

5) GarantiOne : Garanti Bankası ile ilişkim çok eskilere dayanıyor. Eski adıyla iGaranti yeni adı GarantiOne ile hedeflediği segment ile nesil farkım olması nedeniyle ücretsiz para transferi motivasyonu ile kullanıyorum. Bazı Elma hesabı ile beraber otomatik ödemeler için kullandığım hesabımda genelde tek yönlü bir para akışı olduğundan çok sık kullanmıyorum ama hayatımda yeri var.

4) Garanti Cep : Garanti bankası ile çalışmak zaman zaman maliyetli, veya sunduğu getiriler diğer alternatif kurumlardan daha geride olabilir; Ama bankasıyla uzun süreli düzenli rutin ve güvenilir bir ilişki sürdürmeyi arayanlar uzun yıllar Garanti Bankasına uğramadan işlemlerinizin yerine getirileceğinden emin olabilir. Bir Elma hesabı var ki bankacılıkla istikrar ve devamlılığın sembolü adeta. Elma hesabı modelini kopyalayarak müşteri çekmeye çalışan bazı bankaların aksine istikrarlı bir şekilde günün koşullarına uyumlu bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Tabi bu güvence için sizinde üzerinize düşen görevler var. Dönem dönem hesaptaki paranızın durumunu kontrol etmeniz gerekir. Geniş bir işlem seti var. Kullanıcı arayüzü kolay ve pratik. Sevdiğim, güvenli ve pratik bir uygulama. Bankacılık işlemleri konusunda maliyet hassasiyetim olmasından dolayı istediğim sıklıkta kullanmıyorum.

3) QNB Finansbank Cep Şube uygulaması : En sık kullandığım mobil bankacılık uygulamaları arasında ilk üçe giriyor ama son bir senede frekansı oldukça düştü. Çünkü yaklaşık bir yıl önce 15 sene boyunca kullandığım Card Finans sanal kartı kullanmayı; çözüm bulunamayan provizyon sorunları nedeniyle bıraktım. Düzenli olarak hesaba yatan paraları enpara.com’daki hesabıma aktarmak için kullanıyorum. QNB (Katar’lı) Finansbank’ın mobil uygulamasının iki sene öncesine göre çok daha iyi bir konumda olduğunu belirtmem gerek.

2) Enpara.com mobil uygulaması : Sınırlı bir işlem seti var ama maliyetlerden arındırılmış bankacılık işlemleri yüksek kullanıcı deneyimi ve ayın en paralısı uygulaması kapsamında sunduğu avantajlar nedeniyle alternatiflerine rağmen aktif olarak kullanmayı tercih ettiğim mobil bankacılık uygulaması. Sıkıntılar var mı ? Evet ama çoğunluğu Finansbank altyapısından kaynaklanıyor.

1) Yapı Kredi Mobil: Kullandığım mobil bankacılık uygulamaları arasında iki gruba ayrılılır. Yapı Kredi Mobil ve Garanti Cep’in bulunduğu grup ve diğer bankaların mobil bankaculık uygulamaları. Mobil bankacılığın büyükler liginde hatta dönem dönem garanti cep’in önde götüren (bkz. yapı kredi göz-ID) akıllı telefonun özelliklerini ek fayda olarak sunmasının yanı sıra kullanıcı deneyimi açısından da özel tasarımı ile dikkat çekiyor. Maaş müşterisi olmam nedeniyle ücretsiz bankacılık hizmetleri ile beraber world gibi bir kredi kartı markasının aktif kampanyaları ile beraber tek banka tek uygulama için en büyük adayım. İşlem seti geniş kredi kartı entegrasyonu sanal kart çözümlerinin sorunsuz işleyişi mobil bankacılık uygulamalarının yıldızı olarak rahatça ifade etmeme sebep.

Bonus 1 : İş Cep mobil. Basit kullanımı kolay çok sık kullanmasamda da kullandığım dönem için sorunsuz deneyim yaşattı. Bir hesap bir uygulama ile kart olmaksızın istediğim işlemleri yapabildim.

Bonus 2: Para Mara. Daha önce her ortamda dile getirdiğim ING bank’ın yalnız ve terkedilmiş uygulaması. Şahsıma sağladığı fayda çok fazla dolaysı ile uygulamayı geliştirenlere rağmen kullanmaya devam ediyorum. Ocak ayı ortasında ilettiğim bir sorun ile ilgili geliştirmeye ait güncellemeyi mart ortasında indirebilecek olmam iddiamın en doğal kanıtı.