Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl satın alınır?

Bitcoin nedir?

Bitcoin kripto para birimleri içinde en ünlü olan ve kripto paralar hakkında herkesin merakını uyandıran ilk para birimidir. Genel tanım olarak Bitcoin, Merkez Bankaları tarafından yönetilmeyen ve tamamen Bitcoin ile işlem yapmak isteyen bireysel kişilerin arz/talep dengelerine göre fiyatı değişen bir para birimidir.

Bitcoin fiyatı var mıdır?

Bitcoin kendi bir başına bir para birimidir (BTC) ve satoshi adında kuruşlu birimleri de vardır.

1 Satoshi = 0.00000001 BTC olarak virgülden sonra sekiz haneye kadar gider. BTC kendi başına bir kripto para birimi olsa da değerini anlamlandırmak için diğer para birimlerine çevirerek fiyatladırırız, örnek olarak en çok kullanılan kur birim BTCUSD‘dir, yani 1 BTC’nin kaç USD’ye denk geldiğine bakarak artış ve düşüşleri izleyebiliriz.

Bitcoin’i farklı yapan nedir?

Bitcoin belirli bir kurum veya merkezi yapıyan bağlı olmadan Blockchain altyapısı üzerinde çalışır, işlem yapan iki kişi arasındaki Bitcoin transferlerinde üçüncü bir banka ve finans kurumuna gerek yoktur. Blockchain altyapısı sayesinde bankalar veya finans kurumları olmadan dileyen herkes, dünyanın her yerinde, dilediği zaman hiçbir ücret ödemeden Bitcoin transferi yapabilir.

Bitcoin transferlerinde komisyon ödemek mecburi değildir, bu da sistemin güçlü yanlarından biri olarak önce çıkar.

Ayrıca Bitcoin belirli bir teknoloji ile üretildiği için her saat üretilebilecek Bitcoin miktarı ve toplam olarak üretilebilecek Bitcoin miktarı bellidir. Sisteme karşılıksız (ki burada karşılık bilgisayarların işlem gücü ve harcanan zamana bağlı elektrik maliyetidir) Bitcoin eklenmesi teorik olarak mümkün değildir. 

Bütün bu detaylar ile Bitcoin hiç bir finansal yapının kontrol edemediği bir kripto para birimi olarak değer kazanmıştır.

[wpsm_ads1]

Bitcoin nasıl satın alınır?

Türkiye ve Dünyada özel girişimler tarafından açılan pek çok Bitcoin borsası mevcuttur, bilinen borsa kurallarına benzer olarak alım/satım fiyatları bu borsa üzerindeki arz/talep dengelerine göre belirlenmektedir.

Bitcoin borsalarına üye olurken genel olarak hepsi kimlik tanımlama işlemlerine sokmaktadırlar, yani alım/satım yapanların kimlikleri anonim olarak kalmayabilir. Bitcoin piyasasında çok kullanılan yerli ve yabancı borsaları da farklı yazılarımızda incelemeye devam edeceğiz.