Garanti Cep Şubesi İncelemesi

Garanti Bankası ülkemizde müşteri sayısı en büyük özel bankalardan birisi, cep şubesini neden kullanıyorum sorusunu ise sadece müşterisi olduğum için diye yanıtlayabiliriz.

Garanti Cep Şubesi  iPhone, iPad, Android telefon ve tablet, BlackBerry 10, Windows 8 telefonlar ile kullanılabiliyor. Bu yazımızda yaptığımız incelemeyi ios 8.1.2 yüklü bir iPhone5 ile yapıyoruz.

Uygulama ile açılışta sizden notification izni almak istiyor, kampanya bilgilendirmelerini kaçırmamak için buna izin verdim, uygulama ile diğer bankalardan farklı olarak hesaba para geldiğinde de notification atarak bilgilendirme yapıyorlar. İlk girişte bir demo mevcut, yardım olarak da ilk defa giriş yapanlar için “Parola Al” menusu bulunuyor.

Eğer Garanti Internet Şubesi kullanıcısı iseniz aynı parolayı Cep Şubesi’ne girerken de kullanabiliyorsunuz. Giriş sayfasında “beni hatırla” opsiyonu bulunuyor, bunu seçerseniz uygulama bir sonrai girişinizde müşteri numaranızı hatırlayarak sadece parolanızı soruyor, bu özellik pek çok mobil uygulamada standart hale gelmeye başladı. Güvenlik resminizi de onayladıktan sonra ikinci güvenlik katmanına geliyorsunuz, burada SMS Şifre, Cep Şifrematik veya Mobil İmza ile giriş yapabiliyorsunuz. Telefonunuzda ayrı bir uygulama olan Cep Şifrematik yüklü ise çok basit bir şekilde içeri girebiliyorsunuz, iki uygulama arasındaki geçişler çok iyi yapılmış.

Bu aşamayı da geçtikten sonra uygulama arka planda da lokasyon bilginizi almak istiyor ama bir finans uygulaması için bu çok gerekli olmadığından bu izni vermiyorum.

İlk ekranda 4 adet bölüm var. “Finansal Durum” altında mevcut varlık ve borçlarınızı, gelir/gider tablonuzu ve takvim altında yaklaşan işlemlerinizi takip edebiliyorsunuz. “Hesaplar ve Ürünler” altında hesaplarınız, kredi kartlarınız ve varsa kredi ve çek/senetlerinizi görüntüleyebiliyorsunuz. “Bankacılık İşlemleri” altında para transferi, fatura ödeme, yatırım işlemi ve vadesiz hesap, e-vadeli hesap, hızlı kredi v.b. ürün başvurularını yapabiliyorsunuz. Internet şubesi ve Cep Şube işlem setleri çok büyük bir oranda örtüşüyor ki bu çok iyi bir özellik.

Pek çok banka uygulamasının aksine Garanti Cep Şubesi’nde işlemler ücretsiz değil, aşağıda Aralık 2014 itibariyle ücret tablosunu bulabilirsiniz. Bu negatif bir özellik zira en iyi uygulama işlem ücreti almayan uygulamadır.

Havale 0.85 TL
EFT 2.25 TL
Geç EFT 5 TL
CepBank para gönderme 1.25 TL
Şans oyunları ödemesi 0.50 TL

Garanti Cep Şubesi’nin ios uygulamasının en son Version 2.8 sürümü 19 Kasım 2014 tarihinde güncellenmiş, 2014 yılı içinde de 5 adet güncellemesi mevcut bulunuyor. Son sürüm için ortalama puan 3.7 seviyesinde, yorumlara baktığımızda en çok ios8 ile gelen TouchID uygulamasının olmamasından dolayı negatif yorum verildiğini görüyoruz.

Garanti Cep Şubesi’nin internet sayfasınde sıkça sorulan sorular arasında dikkatimizi çeken bir noka ise WAP protokolü ve wap.garanti.com.tr ile ilgili yapılan açıklamalar oldu, hala wap kullanan birileri kaldı mı açıkçası çok merak ettik.

Genel olarak uygulama günlük bankacılık işlemlerini yapabilmek için yeterli ve stabil çalışıyor. Tek puan kırdığımız nokta işlem ücreti almaları ama maaş hesabınız Garanti Bankası’nda ise işlem ücretleri internet şubesinden daha ucuz olduğu için kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *