İşCep TekCep Nedir? Nasıl Kullanılır?

İş Bankası Ticari İnternet Şubesi’ne eklenen yeni bir özellik olan TekCep uygulaması ticari firmalara diğer bankalarda bulunan hesaplarının hareketlerini de İşCep üzerinden takip edebilmelerini sağlayan yeni bir hizmet olarak sunulmaya başlandı.

İşCep TekCep nedir?

TekCep uygulaması sadece tüzel müşteriler için geçerli olup A.Ş., LTd. Şirket ve Şahıs firması kullanıcıları tarafından kullanılabilir ve teorik olarak İş Bankası Ticari İnternet Şubesi üzerinden diğer bankalardaki tüzel vadesiz ve vadeli hesaplarınızın hareketlerini tek bir yerde konsolide etmenizi sağlar.

TekCep uygulamasını kullanmaya başlayabilmeniz için öncelikle İşCep Ticari İnternet Şubesi üzerinden TekCep başvurunuzu tamamlayarak şirketinize özel tanımlamalarınızı yaptırmanız gerekiyor, bu işlemi bitirdikten sonra işin sizi uğraştıracak olan kısmı başlıyor.

Hangi bankadaki hesap hareketleri İşCep Tekcep üzerinden takip edilmek isteniyorsa, ilgili banka şubesine şirket imza yetkilisinin bizzat giderek hesap hareketlerinin gönderilmesi için gerekli olan webservis, xml vb. bilgileri için talimat ve teknik bilgi detaylarının alınması gerekiyor. Bankadan bankaya değişiklik gösteren bu prosedürler için her bankaya tek tek başvuru yapılması gerekiyor olup çok sık yapılmayan bir işlem olduğundan diğer banka şubesinden işlemlerin yürütülmesi de başvuru sürecinin uzamasına sebep olabilir.

Bütün başvuru süreçlerini tamamlayıp başarılı bir şekilde TekCep üzerinden hesap hareketlerini izlemeye başladıktan sonra ise eğer diğer banka hesabınızdan herhangi bir havale veya eft yapmak isterseniz yine diğer bankanın ticari internet şubesini kullanmanız gerekecektir.

İşCep TekCep tüm bankalardaki hesaplarınızın bakiye takibi için fayda sağlasa da, hemen her bankanın hesabınıza para girişinde cep telefonunuza gönderdiği bildirimler de hesap hareketlerinizin takibi için daha pratik bir uygulama olabilir.